"Ha valaki szán egy kis időt magára, éppúgy megtanulhat jobban uralkodni a hangulatain, ahogy a sportoló állóképessége és testi ereje is növekszik a mindennapi edzés hatására"
A mai ember 98%-a abban a tudatban él, hogy az érzések - akár jók akár rosszak- meghatározottak és nem változtathatók meg egyszerűen. Már az 1980-as években kiderült, hogy természetesen ez nem igaz, rájöttek ugyan is hogy a rosszkedv,szorongás,depresszió egyszerűen a logikátlan vagy negatív gondolkodás következménye.
Mind a depresszió mind a rosszkedv a gondolatok zavarával magyarázható. Kusza gondolataink kiegyengetésével rendbe jöhetünk.
- Érzelmeink nagyrésze a "kognícióinkból", (a kognotív szó önbagában megismerést jelent) azaz a gondolatainkból fakad.Hogy az adott pillanatban miként érezzük magunkat az attól függ, hogy éppen mire gondolunk.
- A depresszió abban áll, hogy folyton negatív gondolatok foglalkoztatnak minket.
- Az érzelmeinket felkavaró negatív gondolatok nagyrésze egyszerűen HIBÁS, vagy a valóság torzképe, mégis kételkedés nélkül elfogadjuk ezeket
A rosszkedv, vagy depresszió idején átélt rossz érzések mind a negatív gondolatainkból fakadnak, teháth ha meg akarjuk ezt változtatni ezeket a gondolatokat el kell utasítani, meg kell változtatni Őket. Több kognitív torzulás létezik, ezek közül mint például a "mindent vagy semmit" típusú gondolkozás, a túlzott általánosítás, a pozitívumok figyelmen kívül hagyása, az elhamarkodott negatív következtetések és Önmagunk címkézése. Ha sikerül megértenünk ezeket a torzulásokat, tudatosíthatjuk magunkban, hogy "az érzések nem tények", hanem csupán gondolataink tükrei!
"A kellemetlen érzések csupán azt jelzik, hogy negatív dolgokra gondolunk, és hiszünk is bennük." A gondolataink megelőzik az érzelmeinket, de érzelmeink semmit nem mondanak arról mennyire pontosak a gondolataink.Az érzésekben semmi rendkívüli nincs, kiváltképp ha torzításokon alapulnak. Tegyük fel a kérdést magunkban: Amikor éppen feldobottak vagyunk, jókedvünk azt fejezi-e ki: értékesek vagyunk? Ha nem, akkor miből gondoljuk, hogy rossz hangulatunk azt fejezi ki hogy értéktelenek vagyunk, teháth miért szabnák meg érzéseink az értékeinket?
A depresszió és a rosszkedv a 22es csapdája. Minél rosszabbul érezzük megunkat, annál inkább eltorzulnak a gondolataink, és emiatt még mélyebben belekerülünk önmagunkra vonatkozó sötét érzéseinkbe.
Összegzés: Az önmagunkkal folytatott párbeszéd során - ugye mindenki vetett számot már magával - kérdezzük meg magunktól: "Amit most gondolok, az tényleg annyira rossz amennyire gondolom? Ennyire negatív hatással van az életemre?" Próbáljuk reálisan szemlélni a problémát, illetve gondoljuk át, hogy egyátalán van e probléma, vagy csak mi GONDOLJUK, hogy van probléma és ezt a gondolatot tükrözi rosszkedvünk!
Az érzések NEM tények; érzéseink is megváltoznak ha gondolkodásunkon változtatni tudunk.
E-Mail: pszichology@gmail.com
Reklám:
A tévében üvölt a reklám? Lehalkítanád de oda kell menni?
Távirányító webáruház: Zolibolt.hu
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.