"A pszichológia a mentális élet tudománya"

Ezek a rövid bejegyzések minden nap másik rövid témát fognak boncolni az emberi gondolkozásról, mind filozófiai mind pszichológiai mind pedig neurológiai szempontból. Mindezt olyan tömörséggel és olyan stílusban, hogy az is tisztán értse aki soha életében nem foglalkozott az emberi viselkedés kutatásával. Az itt leírottak természtesen nem mind saját gondolatok. Nagy Pszichológusok, Pszichiáterek, Terapeuták gondolatait felhasználva s szerkesztődik mint : Alfred Adler, Sigmund Freud, Aaron Beck, Albert Ellis. csak, hogy néhányat említsek. Bármilyen véleményt, kérdést szívesen veszek a következő E-mail címre: pszichology@gmail.com

Friss topikok

2010.02.16. 14:00 Brain_power

A Jókedv

"Ha valaki szán egy kis időt magára, éppúgy megtanulhat jobban uralkodni a hangulatain, ahogy a sportoló állóképessége és testi ereje is növekszik a mindennapi edzés hatására"


A mai ember 98%-a abban a tudatban él, hogy az érzések - akár jók akár rosszak- meghatározottak és nem változtathatók meg egyszerűen. Már az 1980-as években kiderült, hogy természetesen ez nem igaz, rájöttek ugyan is hogy a rosszkedv,szorongás,depresszió egyszerűen a logikátlan vagy negatív gondolkodás következménye.
Mind a depresszió mind a rosszkedv a gondolatok zavarával magyarázható. Kusza gondolataink kiegyengetésével rendbe jöhetünk.

  1. Érzelmeink nagyrésze a "kognícióinkból", (a kognotív szó önbagában megismerést jelent) azaz a gondolatainkból fakad.Hogy az adott pillanatban miként érezzük magunkat az attól függ, hogy éppen mire gondolunk.
     
  2. A depresszió abban áll, hogy folyton negatív gondolatok foglalkoztatnak minket.
     
  3. Az érzelmeinket felkavaró negatív gondolatok nagyrésze egyszerűen HIBÁS, vagy a  valóság torzképe, mégis kételkedés nélkül elfogadjuk ezeket

A rosszkedv, vagy depresszió idején átélt rossz érzések mind a negatív gondolatainkból fakadnak, teháth ha meg akarjuk ezt változtatni ezeket a gondolatokat el kell utasítani, meg kell változtatni Őket. Több kognitív torzulás létezik, ezek közül mint például a "mindent vagy semmit" típusú gondolkozás, a túlzott általánosítás, a pozitívumok figyelmen kívül hagyása, az elhamarkodott negatív következtetések és Önmagunk címkézése. Ha sikerül megértenünk ezeket a torzulásokat, tudatosíthatjuk magunkban, hogy "az érzések nem tények", hanem csupán gondolataink tükrei!
"A kellemetlen érzések csupán azt jelzik, hogy negatív dolgokra gondolunk, és hiszünk is bennük." A gondolataink megelőzik az érzelmeinket, de érzelmeink semmit nem mondanak arról mennyire pontosak a gondolataink.Az érzésekben semmi rendkívüli nincs, kiváltképp ha torzításokon alapulnak. Tegyük fel a kérdést magunkban: Amikor éppen feldobottak vagyunk, jókedvünk azt fejezi-e ki: értékesek vagyunk? Ha nem, akkor miből gondoljuk, hogy rossz hangulatunk azt fejezi ki hogy értéktelenek vagyunk, teháth miért szabnák meg érzéseink az értékeinket?

A depresszió és a rosszkedv a  22es csapdája. Minél rosszabbul érezzük megunkat, annál inkább eltorzulnak a gondolataink, és emiatt még mélyebben belekerülünk önmagunkra vonatkozó sötét érzéseinkbe.

 

Összegzés: Az önmagunkkal folytatott párbeszéd során - ugye mindenki vetett számot már magával - kérdezzük meg magunktól: "Amit most gondolok, az tényleg annyira rossz amennyire gondolom? Ennyire negatív hatással van az életemre?" Próbáljuk reálisan szemlélni a problémát, illetve gondoljuk át, hogy egyátalán van e probléma, vagy csak mi GONDOLJUK, hogy van probléma és ezt a gondolatot tükrözi rosszkedvünk!

 

Az érzések NEM tények; érzéseink is megváltoznak ha gondolkodásunkon változtatni tudunk.

 

 

E-Mail: pszichology@gmail.com

 

Reklám:

A tévében üvölt a reklám? Lehalkítanád de oda kell menni?
Távirányító webáruház: Zolibolt.hu

 

Szólj hozzá!


A bejegyzés trackback címe:

https://pszichology.blog.hu/api/trackback/id/tr681763179

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása