A választás
Más negatív érzésekhez képest a sajnálkozást is az az érzés teszi nehézzé, hogy bizonyos sajnálatos események elkerülhetőek lettek volna, és ezt mi magunk kerülhettük volna el ha másképp választunk.
Jó vagy rossz ha van választási lehetőségünk?
A kérdés megválaszolására kezdjük mindjárt, egy érdekes kutatással, és annak eredményével: Egyetemisták két csoportját megkérték, hogy minősítsenek csokoládékat. Az egyik csoportnak hat féle csokoládét adtak, a másik csoportnak harmincféle közül kellett választani. Az eredmény meglepő de mégsem az: azok akik kevesebb féle csokoládét kaptak, sokkal elégedettebbek voltak a minőséggel és szó szerint jobban ízlett nekik a csoki, mint akiknek sok közül kellett választania. Sőt, az első csoport a kísérletben való részvételért felajánlott tiszteletdíját nagyobb arányban kérte csokoládéban mint készpénzben.
Az eredmény meglepő mert azt várnánk, hogy minél több lehetőségből tudunk választani annál elégedettebbek leszünk. A helyzet pedig pontosan fordítva van. Ez azt jelenti, hogy szorongás alakul ki a gazdag országok lakosságában a túl sok választási lehetőségtől, hiszen fordított arányban van a boldogsággal.
A technológia arra lett kitalálva, hogy spóroljon nekünk ám ma már gyűjtögető életmódot élünk, hiszen rengeteg időbe tellik mire kiválasztjuk a nekünk "tökéletesen" megfelelő árut.
Hibázási hajlamunk miatt a helyes döntésre való esély elég alacsony.Minél több a választási lehetőség annál nagyobb az esélye hogy rossz döntést hozunk.
A rendkívüli mértékben megnőtt választék három hatása:
- Minden döntéshez agyobb erőfeszítéshez van szükség
- Megnő a hibalehetőség
- A hibák pszichológiai következményei nagyobbak
Mivel életünkben majdnem folyamatosan döntéseket hozunk, el kell gondolkoznunk azon, hogy nem lenne-e jobb ha a legjobb helyett az elég jót válasszuk?
Az embereket ebből a szempontból két csoportra lehet osztani: 1.Maximalizáló 2. Megelégedő
A Maximalizálók csak akkor boldogok ha minden körülmények között a "legjobbat" kapják. Ez megköveteli, hogy minden opciót megvizsgáljanak mielőtt döntenek legyen szó akár 10 farmernadrágról vagy 5 poteniális partnerről.
A megelégedők hajlandóak megállapodni amellett a megoldás mellett, ami egyszerűen elég jó, és nem érzik szükségét annak, hogy meggyőződjenek arról van e ennél jobb. A megelégedőknek vannak bizonyos kritériumaik vagy szabályaik, amiknek, ha az adott lehetőség megfelel, amellett döntenek.
Ha figyelembe vesszük mennyi időt vesz igénybe a tökéletes kiválasztása, a döntéshozatalhoz a tökéletes helyett a kielégitő megoldásra törekvés a legjobb stratégia.
A maximalizálók sok időt fektetnek a döntéshozatalba de vajon ebből adódóan feltétlenül jobb döntést hoznak? Objektíven nézve természetesen igen, de szubjektíven már nem. Hiszem a maximalizálók elérhetik, hogy megkapják ami számukra tökéletes de ez a megoldás nem teszi őket szükségszerűen boldoggá.
A maximalizálásnak nagyon kellemetlen és nagyon nagy ára lehet az ember életében hiszen ha mindenből -még magunkból is - a legjobbat akarjuk, akkor súlyos önkritikának tehetjük ki magunkat.
A megelégedő hozzáállás ezzel szemben az "Én megtettem minden tőlem telhetőt a választási lehetőségekhez viszonyítva". A megelégedők nem hiszik, hogy meg tudják teremteni maguknak a tökéletes viilágot, ezért kevésbé feszélyezi őket, ha a világ nem tökéletes. Márpedig többnyire nem az!
A boldogság a családdal és a barátokkal való szoros kapcsolatból alakul ki, pedig a szoros kapcsolatok elég erősen csökkentik az önállóságunkat.Egy házasság is növeli a boldaogságérzetünket és jelentősen csökkenti a személyes szabadságunkat.Az időt amit a jó, vagy legjobb választásával töltünk miért ne töltenénk el egy értékes kapcsolatban?
Szintén egy felmérés szerint a megkérdezettek 65% a azt mondta, hogy ha rákban szenvedne Ő szeretné eldönteni milyen kezelést kapjon. A valóságban a valós rákbetegek közül 88% nem akar saját maga választani. Ha kezünkbe kerül a választási lehetőség boldogtalanok leszünk hiszen félünk a döntésünk súlyától.
Mindenkinek szíve joga mivel tölti idejét és a döntés, hogy mi teszi boldoggá. De talán ha megpróbálnánk szemléletet váltani és kevesebbet élni a mai modern világnak, nyugottabbak kiegyensúlyozottabbak és boldogabbak lehetnénk.
A választás a mi fejünkben van :)
E-Mail: pszichology@gmail.com
A tévében üvölt a reklám? Lehalkítanád de oda kell menni?
Távirányító webáruház: Zolibolt.hu
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.